Wyniki wyszukiwania
Brak wyników wyszukiwania 🙁
Najczęściej zadawane pytania
Fotowoltaika
Czym są panele/ogniwa fotowoltaiczne?
Krótko mówiąc to urządzenie składające się z połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych, służące do wytwarzania energii elektrycznej poprzez konwersję promieni słonecznych. Panele fotowoltaiczne zapewniają ponad 25 lat bezobsługowej pracy, wytwarzając każdego dnia darmowy prąd.
Czym różnią się panele od kolektorów słonecznych (potocznie zwanych solarami)?
Zarówno kolektory jak i panele słoneczne działają dzięki promieniom słonecznym. Kolektory służą wyłącznie do podgrzania wody, z paneli słonecznych natomiast powstaje energia elektryczna.
Co to jest kWp?
Moc instalacji PV podajemy w Watt-pikach [Wp lub kWp=1000Wp].
Czy panele produkują energię, kiedy nie ma słońca albo w zimie, kiedy pokryte są śniegiem?
TAK, dzięki doskonałej sprawności osiąganej przy niskim natężeniu promieniowania słonecznego, oraz wyjątkowo korzystnemu współczynnikowi temperaturowemu panele produkują energię nawet w pochmurny, deszczowy dzień, opady śniegu nie wpływają na uzyski energii.
Jaka jest trwałość ogniw fotowoltaicznych?
Jedne z pierwszych instalacji fotowoltaicznych powstały w latach 80-tych, działają do dnia dzisiejszego.
Jak długa jest gwarancja na panele i podzespoły instalacji?
Standardowa gwarancja na uzysk energii z paneli to 25 lat, gwarancja większości producentów podzespołów to również 25 lat.
Jak działa bilansowanie energii oraz net-metering?
Zgodnie z ustawą o OZE, nadwyżki wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną energii przekazywane będą do sieci elektroenergetycznej. W okresach zapotrzebowania na energię, odbierzesz ją z sieci na zasadach tzw. net-meteringu. Oznacza to, że z każdej oddanej do sieci 1 kWh energii elektrycznej, można pobrać 80%, czyli 0,8 kWh (w przypadku elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 10 kW).
Jak długo będę czekać na montaż od momentu podpisania umowy?
Średni czas to 2-4 tygodnie.
Czy podczas montażu i użytkowania paneli może dojść do uszkodzenia lub nadmiernego obciążenia dachu lub elementów konstrukcyjnych domu?
Dzięki przeprowadzonemu przez naszych ekspertów audytowi oraz profesjonalnemu montażowi przez wykwalifikowanych instalatorów, instalacja nie wpływa na obciążenie dachu.
Jakie są opcje finansowania?
Dla klientów indywidualnych posiadamy w ofercie EKO Kredyty na preferencyjnych warunkach.
W jakich godzinach dostępny jest serwis?
W godzinach 8-16. Natomiast na zgłoszenia po godzinie 16 odpowiemy dnia następnego.
W jaki sposób audyt ma mnie uchronić przed niepotrzebnymi stratami?
Aby uniknąć dodatkowych kosztów, strat i niepotrzebnego ryzyka, przed sporządzeniem wyceny nasz specjalista przeprowadza audyt – weryfikuje bieżące zużycie oraz zapotrzebowanie na energię w przyszłości (np. jeśli klient planuje założyć klimatyzację lub zmienić ogrzewanie domu na elektryczne). Dzięki temu będzie możliwe oszacowanie odpowiedniej ilości paneli dopasowanej do zapotrzebowania oraz wykonanie rzetelnej, niewygórowanej wyceny. Przy odpowiednim zaplanowaniu instalacji nie wystąpi zagrożenie przeciążenia dachu czy uszkodzenia instalacji elektrycznej domu.
Czy wszystko zostanie „doprowadzone do porządku” po montażu?
Tak, dbamy o porządek w trakcie montażu oraz po montażu.
Kiedy instalacja zacznie się zwracać?
W zależności od jakości sprzętu, formy finansowania, instalacja zwraca się średnio w 4-5 lat.
Czy w przyszłości pojawią się jakieś dodatkowe opłaty?
Absolutnie nie.
Jakie są standardy używane przy zabezpieczeniach instalacji fotowoltaicznej?
W zależności od warunków technicznych budynku, stosowane są odpowiednie zabezpieczenia. Wszystkie zabezpieczenia stosowane w naszych instalacjach są zgodne z obowiązującymi powszechnie normami. Stosujemy wyłącznie elementy renomowanych, uznanych marek.
Pompy ciepła
Jakie jest zużycie energii przez pompę ciepła? Co to jest COP?
W dużym uproszczeniu można założyć, że każdy kW energii elektrycznej daje średnio 3 kW mocy grzewczej. Czyli dla pompy o mocy nominalnej na poziomie 9kW przy rozruchu (włączeniu na początku sezonu) przez pierwsze kilkanaście godzin urządzenie będzie pobierało około 3kW energii elektrycznej. Jednak utrzymanie temperatury jest już zdecydowanie mniej energochłonne. Przy łagodnych zimach, w dobrze zaizolowanym domu o powierzchni około 120 m2 pobór prądu przez pompę ciepła będzie oscylował w dziesiątych częściach kW. Koszt ogrzewania w/w domu przez cały sezon grzewczy z pompą ciepła wyniesie około 1400 zł (w przeliczeniu na PLN, dane za okres 2018/2019).
Współczynnik COP to stosunek energii elektrycznej służącej do napędzania pompy ciepła do uzyskanej mocy grzewczej. Dla większości dostępnych na rynku urządzeń kształtuje się na poziomie 3,5-4,5.
Jaka jest żywotność pomp ciepła?
Prawidłowo dobrane i zamontowane pompy ciepła zapewniają wieloletnią bezawaryjną pracę. Bardzo ważnym aspektem jest prawidłowy dobór mocy pompy ciepła do zapotrzebowania budynku, a tym samym częstotliwość załączania sprężarki. Pompa ciepła powinna być „uszyta na miarę”, dzięki czemu będzie działać bez zakłóceń przez kilkanaście lat.
Co się stanie, gdy zabraknie prądu?
Przy ewentualnych zanikach dostaw energii elektrycznej pompa ciepła działa tak samo, jak tradycyjne kotły. Brak prądu unieruchamia sterownik urządzenia oraz pompy obiegowe w większości dzisiaj montowanych systemów grzewczych. Dzięki dużej masie i tym samym bezwładności cieplnej ogrzewania płaszczyznowego przy niewielkich przerwach w dostawie prądu spadek komfortu termicznego nie będzie wyraźny.
Jakie są graniczne temperatury pracy pompy ciepła?
Nominalną wydajność grzewczą utrzymują w temperaturach znacznie poniżej -20°C, także dla temperatury wody 55°C. Możliwa jest praca urządzenia nawet w temperaturach zewnętrznych sięgających -28°C.
Czy pompa ciepła jest w stanie ogrzać c.o. i c.w.u.?
Pompa ciepła jest w stanie samodzielnie ogrzać dom i ciepłą wodę użytkową. Większość urządzeń wiodących producentów jest przeznaczona do takiego działania.
Czy powietrzne pompy ciepła mogą być ekonomiczną alternatywą dla kolektorów słonecznych?
Tak – szczególnie w przypadku powietrznych pomp ciepła do c.w.u. Takie urządzenie dużo łatwiej zainstalować i, w odróżnieniu od kolektorów, nie jest uzależnione od promieniowania słonecznego. Pompa ciepła może pracować całą dobę, a temperatura c.w.u. jest zawsze taka, jak ustawiona na regulatorze urządzenia. W przypadku kolektorów słonecznych temperatura wody uzależniona jest od intensywności promieniowania słonecznego i czasu ekspozycji.
Czy bufor to to samo co zbiornik na c.w.u?
Zadaniem buforu jest zapewnienie pompie ciepła odpowiedniego zładu wody w instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) do stabilnej pracy i zapewnienie rezerwy ciepła niezbędnej do cyklicznego odszraniania jednostki zewnętrznej powietrznej pompy ciepła. Można z niego zrezygnować w instalacjach obsługujących w całości ogrzewanie płaszczyznowe, mając na uwadze możliwości pompy pierwotnej obiegu c.o.
Czym jest moc nominalna pompy?
Producenci powietrznych pomp ciepła podają moc pompy ciepła dla określonych warunków temperaturowych, czyli moc pompy w odniesieniu do temperatury na zewnątrz (Air) i temperatury wody jaką uzyskujemy wewnątrz (Water). Dlatego też dla klientów trudnością może być porównanie wprost parametrów różnych pomp ciepła.
Czy czynnik trzeba uzupełniać?
Idealne warunki pracy pomp ciepła to takie, w których czynnik chłodniczy jest zamknięty w szczelnej i czystej przestrzeni obiegu chłodniczego. Dlatego dąży się do budowania szczelnych instalacji chłodniczych, które powinny działać latami bez konieczności uzupełniania czynnika.
Czy demontaż obecnego źródła ciepła jest konieczny?
W małych domach (do 300 m2) zaleca się zastąpienie dotychczasowego systemu grzewczego pompą ciepła. Pozostawienie dotychczasowego źródła ciepła – pod warunkiem, że jest w bardzo dobrym stanie – i zaplanowanie go jako dodatkowego źródła ciepła można rozważyć przy ustawianiu punktu biwalentnego oraz w budynkach o bardzo dużej powierzchni.
Czy konieczny jest demontaż grzejników?
Termomodernizację można zacząć od wymiany źródła ciepła, a z czasem można poprawiać efektywność działania układu poprzez systematyczną wymianę grzejników wysokotemperaturowych na niskotemperaturowe lub na ogrzewanie płaszczyznowe (ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie ścienne).
Ładowarki
Magazyn energii
Piece elektryczne
Turbiny wiatrowe
Finansowanie
Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.