Wszystko, co musisz wiedzieć o programie „Moje Ciepło”
Pod koniec kwietnia uruchomiono nabór wniosków w długo wyczekiwanym programie “Moje Ciepło”. Ile dofinansowania można otrzymać i na co je przeznaczyć? Do kogo skierowany jest ten program? Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać dopłatę? Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z “Moim Ciepłem”!
Jaki jest cel programu “Moje Ciepło”?
Zgodnie z założeniami, “Moje Ciepło” ma przyczynić się do rozwoju energetyki prosumenckiej w obszarze powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła. Podobne zadanie realizuje już program “Czyste Powietrze”, jednak jest między nimi zasadnicza różnica. W “Czystym Powietrzu” dopłaty obejmują bowiem wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła na nowe, w tym właśnie pompy powietrza. Tymczasem “Moje Ciepło” skierowane jest do osób, które planują zakup i montaż pompy ciepła w nowych budynkach. Budżet określono na 600 milionów złotych, oczywiście z możliwością jego zwiększenia, gdy zajdzie taka potrzeba. Docelowo celem programu jest dofinasowanie montażu minimum 57 tysięcy pomp ciepła. W jaki sposób Narodowy Fundusz Ochrony i Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierza zrealizować ten cel?
Jaką dopłatę można otrzymać w ramach “Mojego Ciepła”?
Dopłaty w ramach programu mają pokrywać do 30% kosztów kwalifikowanych. Kwotowo ich wysokość ustalono na 7 tysięcy złotych dla pomp powietrznych i 21 tysięcy dla pomp gruntowych. Nie ma w “Moim Cieple” żadnych progów dopłat, uzależnionych od dochodu. Wzięto natomiast pod uwagę Kartę Dużej Rodziny, która pozwala na zwiększenie wysokości dopłaty do 45% kosztów kwalifikowanych.
Kto może skorzystać z programu?
“Moje Ciepło” skierowane jest do osób fizycznych, będących właścicielami lub współwłaścicielami nowych budynków jednorodzinnych. Regulamin programu jasno określa, w jaki sposób rozumiany jest “nowy budynek”. Chodzi zatem o budynki, dla których:
- nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, z późn.zm.) albo
- złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie wcześniej niż 01.01.2021 r. lub złożono wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 01.01.2021 r.
Jednocześnie wnioskodawcą musi być osoba wskazana w pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budowy oraz na fakturze lub innym dokumencie sprzedaży pompy.
Jakie są koszty kwalifikowane?
Przede wszystkim, dofinansowaniem objęte będą koszty poniesione najwcześniej 1 stycznia 2021 roku i nie później niż 31 grudnia 2026 roku. W okresie kwalifikowalności kosztów wymagane jest rozpoczęcie inwestycji (poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego potwierdzone odpowiednim dokumentem księgowym) oraz jej zakończenie. Poprzez zakończenie inwestycji rozumie się zakończenie montażu pompy i jej uruchomienie oraz udokumentowanie opłacenia wszystkich dokumentów. Do kosztów kwalifikowanych zalicza się zakup i montaż:
- powietrznej pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem cwu z osprzętem;
- powietrznej pompy ciepła typu powietrze/powietrze (w systemie centralnym obsługujący cały budynek) z osprzętem;
- gruntowej pompy ciepła – pompy ciepła grunt/woda, woda/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej (cwu) z osprzętem.
Za koszt kwalifikowany uznaje się również przygotowanie niezbędnej dokumentacji.
“Moje Ciepło” a ulga termomodernizacja
Dotychczas korzystanie z dopłat w ramach programów takich, jak “Czyste Powietrze” czy “Mój Prąd” nie stało na przeszkodzie, by skorzystać również z ulgi termomodernizacyjnej. W przypadku “Mojego Ciepła” sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Należy bowiem pamiętać, że dopłaty obejmują nowe budynki. Tymczasem z ulgi termomodernizacyjnej skorzystać można jedynie w przypadku poniesienia kosztów na budynek oddany do użytkowania. Tym samym, jak możemy dowiedzieć się ze strony internetowej programu, z ulgi termomodernizacyjnej będzie mógł skorzystać jedynie beneficjent Programu, który poniósł koszty związane z zakupem i montażem pompy ciepła po oddaniu budynku jednorodzinnego do użytkowania, w przypadku, gdy zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie złożono nie wcześniej niż pierwszego stycznia 2021 roku.
Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej pompy ciepła? A może masz jeszcze wątpliwości? Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym doradcą, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie!