Zadzwoń do nas +48 32 610 04 99
Strona główna / Ujednolicone wymagania dla mikroinstalacji OZE

Blog

Ujednolicone wymagania dla mikroinstalacji OZE

Ujednolicone wymagania techniczne, warunki przyłączania mikroinstalacji do sieci oraz współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym, jasne i spójne zasady zgłaszania mikroinstalacji do zakładu energetycznego czy likwidacja barier formalnych. Te elementy znalazły się w nowym rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska w zakresie mikroinstalacji OZE. Co dokładnie się zmieniło?

Nowy projekt określa wymaga techniczne

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań technicznych, warunków przyłączania oraz współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym pojawił się na stronie internetowej ministerstwa 7 stycznia. Zawiera rozwiązania mające na celu ujednolicenie wymagań technicznych dla mikroinstalacji oraz określa tryb ich zgłaszania, przyłączania do sieci i współpracy mikroinstalacji z siecią. W konsultacjach projektu brało udział ponad dwieście podmiotów, w tym organizacje branżowe i operatorzy systemów dystrybucji. Jakie zmiany wprowadza rozporządzenie?

Czterech pracowników instalujących panele fotowoltaiczne na dachu, w jasny dzień. Scena ilustruje rozwój energii odnawialnej i zrównoważoną przyszłość.

Nowe zasady zgłaszania instalacji

Ułatwieniem dla małych i dużych inwestorów mają być ujednolicony wzór zgłoszenia mikroinstalacji do zakładu energetycznego i wzór wniosku o wydanie warunków przyłączenia mikroinstalacji do sieci. Oczywiście wnioski składać będzie można drogą elektroniczną. Jednocześnie wydłużono czas na uzupełnienie braków formalnych do 30 dni. Do tej pory mikroinstalacje przyłączano na podstawie zgłoszenia a warunki techniczne określali dystrybutorzy energii. W momencie wejścia w życie rozporządzenia obowiązujące stają się wymagania określone w ministerialnym dokumencie. Ujednolicone wymagania techniczne obejmują między innymi nastawy dla uruchomienia instalacji lub rozpoczęcia wytwarzania energii elektrycznej w wyniku rozruchu lub działania w warunkach normalnych oraz dla ponownego załączenia po wyłączeniu przez układ zabezpieczeń czy zasady regulacji mocy biernej dla mikroinstalacji przyłączonej przez falownik.

Narzędzia elektroniczne na drewnianym blacie, w tym multimetr, wkrętak, szczypce, taśma izolacyjna oraz przewody, idealne do audytu energetycznego i instalacji energii odnawialnej.

Większe bezpieczeństwo

Montaż instalacji należy powierzyć wykwalifikowanym instalatorom posiadającym odpowiednie potwierdzenie kwalifikacji. Instalator zobowiązany jest przekazać inwestorowi schemat elektryczny jednokreskowy mikroinstalacji. Rozporządzenie wprowadza również szereg kwestii dotyczących zabezpieczeń mikroinstalacji. Każda instalacja powinna posiadać przynajmniej trzy z pięciu wymienionych w rozporządzeniu zabezpieczeń:

  • dwustopniowe zabezpieczenie nadnapięciowe;
  • zabezpieczenie podnapięciowe;
  • zabezpieczenie podczęstotliwościowe;
  • zabezpieczenie nadczęstotliwościowe;
  • zabezpieczenie od pracy wyspowej.

W rozporządzeniu znalazły się także wytyczne dotyczące nastaw zabezpieczeń oraz określające kto może dokonywać zmian nastaw.

To tylko najważniejsze z punktu widzenia inwestora zmiany, jakie wprowadza rozporządzenie. Jest duża szansa, że dzięki ułatwieniom w kwestiach formalnych i ujednoliceniu zasad zniknie część obiekcji związanych z montażem instalacji fotowoltaicznych.

Gotowy na zmianę? Skontaktuj się z Naster

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące naszej oferty. Pracujemy od pn. do pt. w godz.: 7:30 – 15:30

Potrzebujesz wsparcia w zakresie energii odnawialnej?

Umów się na bezpłatną konsultację z naszym konsultantem.

Bezpłatna konsultacja

Dołącz do naszego newslettera!

Chcesz być na bieżąco z informacjami? Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!