Pompa ciepła – czy to się opłaca?
Wymiana starych, nieefektywnych źródeł ciepła coraz częściej wymagana jest ustawami antysmogowymi, wprowadzanymi przez kolejne samorządy. Jednak aspekt ekologiczny to nie wszystko - wymiana starego pieca na, na przykład, pompę ciepła, może przynieść naprawdę duże oszczędności. Dlaczego taka wymiana się opłaca?
Konieczność wymiany źródła ciepła
Według danych z października 2020 roku w Polsce wciąż funkcjonują ponad trzy miliony nieefektywnych źródeł ciepła, potocznie zwanych kopciuchami. Jednocześnie aż w trzynastu województwach obowiązują ustawy antysmogowe, mające na celu poprawienie jakości powietrza. Jednym ze sposobów walki ze smogiem jest właśnie eliminacja kopciuchów i wymiana ich na wydajniejsze, przyjazne środowisku źródła ciepła. Pompa ciepła jest jednym z najlepszych rozwiązań - zarówno ze względów ekologicznych, jak i ekonomicznych.
Zalety pomp ciepła
Pompy ciepła są urządzeniami w pełni elektrycznymi. Oznacza to, że procesowi ogrzewania nie towarzyszy uwalnianie do atmosfery żadnych szkodliwych substancji. To też doskonała wiadomość dla osób, które korzystają już z instalacji fotowoltaicznych. Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła oznacza koniec rachunków nie tylko za prąd, ale też za ogrzewanie! Jednocześnie pompy ciepła mogą pełnić wiele funkcji - nie tylko ogrzewać, ale też chłodzić i wytwarzać c.w.u. Uważa się je ponadto za urządzenia tanie w eksploatacji - w kategorii źródeł ciepła wręcz najtańsze.
Ile kosztuje pompa ciepła?
Dla domu z lat 90. o powierzchni 170 metrów kwadratowych, ze słabo ocieplonymi ścianami, nieocieplonym stropem i podłogą szacowane zapotrzebowanie na moc może sięgać nawet 12 kW. Cena instalacji pompy w takim przypadku może przekroczyć 30 tysięcy złotych brutto.* Oczywiście dokładna wycena uzależniona jest od wielu czynników i wymaga przeprowadzenie szczegółowego audytu. Warto spotkać się ze specjalistą, tym bardziej, że audyt jest darmowy, a koszty dla różnych budynków mogą się znacząco różnić.
Dotacja i ulga termomodernizacyjna
W ramach programu “Czyste powietrze” uzyskać można dofinansowanie, między innymi na demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze-woda albo gruntowej pompy ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i c.w.u. Dodatkowo dofinansowanie może objąć demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania lub c.w.u (w tym kolektorów słonecznych), zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, drzwi/bram garażowych oraz wykonanie koniecznych dokumentacji. Maksymalna wysokość dofinansowania dla wynosi 25 (bez instalacji fotowoltaicznej) lub 30 tysięcy złotych (z instalacją fotowoltaiczną).
Jeżeli zainteresował Cię temat pomp ciepła i chcesz ogrzewać dom w sposób wydajny, przyjazny dla środowiska i - może przede wszystkim - Twojego portfela, skontaktuj się z nami! Przedstawimy Ci wszystkie zalety pomp ciepła i wykonamy darmowy audyt.
*Źródło: GLOB Energia