Polacy wiedzą o dotacjach, ale czy z nich korzystają?
Zdecydowana większość Polaków słyszała o programach wsparcia OZE takich jak “Mój Prąd” lub “Czyste Powietrze”. Ale czy przekłada się to na wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii i chęć bycia bardziej “eko”?
Badanie świadomości Polaków
W listopadzie 2020 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeprowadziło badanie świadomości i zachowań ekologicznych w zakresie jakości powietrza. Z jego wyników możemy dowiedzieć się między innymi jaka jest wiedza Polaków na temat zanieczyszczenia powietrza i metod walki z nim. Badanie objęło również świadomość na temat programów wsparcia OZE oraz chęci do skorzystania z nich. Przyjrzyjmy się wynikom.
Co wiemy o walce ze smogiem?
Prawie połowa - dokładnie 49% - społeczeństwa ma informacje na temat jakości powietrza w ciągu dnia. Ich źródłem są najczęściej telewizja i regionalne portale internetowe. 22% Polaków informacje o jakości powietrza otrzymuje za pośrednictwem SMS-owych alertów. Jako metody walki z zanieczyszczeniami większość ankietowanych wskazała dopłaty do wymian nieefektywnych i nieekologicznych źródeł ciepła (35%), wymianę źródeł ciepła na ekologiczne (22%) i dopłaty do odnawialnych źródeł energii (20%). Dalej znalazło się ograniczenie liczby pojazdów na drogach i skuteczne egzekwowanie przepisów związanych z jakością powietrza. Widać zatem, że Polacy za zanieczyszczenie winią głównie tradycyjne źródła ciepła na paliwa stałe. Jednocześnie oczekują zachęty do ich wymiany w postaci dotacji i dofinansowań. Jak przekłada się to na chęć skorzystania z dotacji?
Wiemy o dopłatach, ale czy z nich korzystamy?
Z badania wynika, że aż 88% Polaków słyszało o programie “Czyste Powietrze” a 86% o “Moim Prądzie”. Jednak świadomość istnienia programów nie przekłada się na korzystanie z dopłat. Tylko 25% osób, które słyszało o wsparciu, zdecydowało się z niego skorzystać! Największą popularnością cieszy się “Mój Prąd” z wynikiem 13%, z “Czystego Powietrza” skorzystało 9%, a z programu “Stop Smog” zaledwie 3%. Dlaczego pozostali nie zdecydowali się na skorzystanie z dopłat? Aż 29% jako przyczynę wskazało brak takiej potrzeby, 27% uważa, że żaden z dostępnych programów nie jest skierowany do nich, a 18% zniechęciła konieczność posiadania wkładu własnego. Co ciekawe, tylko 8% badanych jako przyczynę wskazało kwestie związane z wymaganymi formalnościami.
Jak zatem widać, Polacy w znacznej mierze są świadomi złej jakości powietrza i konieczności jej poprawienia. Wiedzą też, jak walczyć z zanieczyszczeniem i mają świadomość oferowanego wsparcia. Niestety na świadomości często się kończy i nie przekłada się ona na chęć do działania.
Chcesz przyczynić się do poprawy jakości powietrza dzięki fotowoltaice bądź wymianie źródła ciepła? Umów się na bezpłatny audyt z naszym specjalistą! Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.