Odnawialne źródła energii są dla Polaków za drogie?
Aż 63% Polaków uważa, że rozwiązania związane z odnawialnymi źródłami energii są za drogie. Rozwiązanie tego problemu widzimy w dopłatach z programów takich jak “Mój Prąd”, “Moje Ciepło” i “Czyste powietrze”. Takie wnioski płyną z analizy badania przeprowadzonego wspólnie przez ARC Rynek i Opinia oraz dr hab. Magdalenę Sobocińską z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Polacy nie widzą korzyści z inwestycji w OZE?
Jako największą barierę w skorzystaniu z odnawialnych źródeł energii aż 63% biorących udział w badaniu wskazało wysokie koszty inwestycji. Drugą najczęściej wskazywaną przyczyną było niewystarczające wsparcie dla OZE ze strony państwa. Widać więc wyraźnie, że dla większości z nas istotne jest “tu i teraz”. Nie patrzymy na długofalowe korzyści płynące z OZE - zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Być może gigantyczny wzrost cen prądu i gazu, z jakim mamy do czynienia od początku roku 2022 nieco zmieni to myślenie i pokaże Polakom, że koszty inwestycji w rozwiązania OZE są niczym w porównaniu z tym, ile już za chwilę będziemy płacić za energię elektryczną czy ogrzewanie. Najważniejszym elementem w drodze do dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii jest jednak edukacja.
Nie mamy dostatecznej wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii
Ankietowani wskazywali również na bariery techniczne czy biurokrację. Nieco ponad 25% badanych zauważyło też, że wiedza Polaków w zakresie odnawialnych źródeł energii jest niewystarczająca. Co czwarty badany nie widzi związku między OZE a walką ze zmianami klimatycznymi. Wciąż powszechnie powtarzane są też mity na temat rozwiązań OZE dotyczące opłacalności, awaryjności czy rzekomych planów opodatkowania tego typu instalacji. Dopóki powszechne będzie przekonanie, że jedynym bezpiecznym i pewnym źródłem energii jest węgiel, rozwój odnawialnych źródeł energii nie będzie postępował w wystarczającym tempie.
Bez programów wsparcia ani rusz?
Dużą rolę w rozpowszechnieniu odnawialnych źródeł energii mają programy wsparcia - głównie “Mój Prąd”, którego czwarta odsłona ma być uruchomiona w tym roku, oraz “Czyste Powietrze”. Na początku 2022 roku ma do nich dołączyć “Moje Ciepło”. Najpopularniejszymi rozwiązaniami OZE, na które można uzyskać dotację, są instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Tych pierwszych pracuje w polskich domach ponad 800 tysięcy. Coraz popularniejsze staje się również połączenie tych dwóch rozwiązań - to jeden z najlepszych sposobów na jednoczesne obniżenie kosztów energii elektrycznej oraz ogrzewania.
Zobacz: Fotowoltaika i pompa ciepła - związek idealny
Uważasz, że nie stać Cię na rozwiązania z zakresu OZE? Umów się na bezpłatny audyt z naszym doradcą i przekonaj się, że to nieprawda. Pokaże Ci on realne oszczędności płynące z zastosowania odnawialnych źródeł energii i pomoże dobrać najlepsze rozwiązania!