Moje Ciepło ruszy w 2022 roku?
Aż 20% beneficjentów “Czystego Powietrza” decyduje się na montaż pomp ciepła. Ten program skierowany jest jednak do osób, które dokonują wymiany starego źródła ciepła na nowe. Teraz otwierają się również możliwości dla osób, które pompy ciepła chciałyby zainstalować w dopiero powstających domach.
Nowy program w pierwszym półroczu 2022?
Wszystko za sprawą nowego programu priorytetowego nazwanego “Moje Ciepło”. Prace nad nim trwają właśnie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak podaje portal GLOBEnergia, projekt programu i plan jego wdrożenia zostały ustalone w sierpniu bieżącego roku i otrzymały akceptację ze strony zarówno NFOŚiGW, jak i ministerstwa klimatu i środowiska. Złożono również wniosek o dofinansowanie programu z Funduszu Modernizacyjnego. Planowany termin uruchomienia naboru wniosków to pierwsze półrocze 2022 roku. NFOŚiGW nie precyzuje jednak, czy uda się uruchomić go już w pierwszym kwartale. A dla kogo ma być przeznaczone “Moje Ciepło” i na co mogą liczyć beneficjenci?
Dofinansowanie do 30%
Oczywiście głównym celem programu ma być popularyzacja pomp ciepła jako bezemisyjnego, w pełni ekologicznego źródła energii grzewczej w polskich domach. Ograniczenie produkcji szkodliwych substancji i walka ze smogiem są ważne nie tylko ze względu na zdrowie Polaków i środowisko, ale też z powodu coraz ostrzejszych wymagań stawianych przez Unię Europejską. Kluczem ma być termomodernizacja starych budynków, wymiana nieekologicznych źródeł ciepła, ale też szerokie zastosowanie odnawialnych źródeł energii w nowym budownictwie. NFOŚiGW zauważa, że wprawdzie udział pomp ciepła w rynku znacząco rośnie, jednak ich ceny wciąż mogą być dla wielu osób przeszkodą. Wsparcie w programie “Moje Ciepło” ma wynieść do 30% kosztów kwalifikowanych, a jego maksymalna kwota, w zależności od rodzaju pompy, to 21 tysięcy złotych. O dofinasowanie będą mogły wystąpić osoby zainteresowane montażem pompy ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych. Tym samym program będzie znaczącym uzupełnieniem dla “Czystego Powietrza”, w którym dopłaty przeznaczone są dla osób dokonujących wymiany starych, nieefektywnych źródeł ciepła na nowe. GLOBEnergia wskazuje też na duży potencjał rynku nowego budownictwa. Liczba budowanych domów w grudniu 2020 roku była o 30% wyższa niż w roku 2019, o 40% wzrosła też liczba wydanych pozwoleń na budowę.
Opisane wyżej założenia dotyczące programu pozostają w sferze planów. Prace wciąż trwają i do momentu uzyskania z NFOŚiGW oficjalnego komunikatu odnośnie tego, kiedy i w jakiej formie ruszy “Moje Ciepło”, kształt programu może ulec wielu zmianom.
Planujesz wymianę źródła ciepła? A może budujesz dom i zastanawiasz się nad pompą ciepła? Zapisz się na bezpłatne, niezobowiązujące spotkanie z naszym doradcą, który przybliży Ci zalety pomp ciepła i pomoże dobrać najkorzystniejsze rozwiązania!