Zadzwoń do nas +48 32 610 04 99
Strona główna / Kolejne doniesienia na temat „Mojego Prądu 4.0”

Blog

Kolejne doniesienia na temat „Mojego Prądu 4.0”

Z uwagą obserwujemy wszystkie doniesienia na temat kolejnej – już czwartej – edycji programu priorytetowego “Mój Prąd”. Nie da się ukryć, że w poprzednich latach znacząco przyczynił się on do rozwoju prosumenckich instalacji fotowoltaicznych i cieszył ogromną popularnością. Tegoroczna odsłona ma się jednak mocno różnić od poprzednich.

Dla kogo dofinansowanie do magazynów energii? 

Na temat czwartej edycji “Mojego Prądu” dużo powiedziano podczas łączonego posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Środowiska, które odbyło się 15 lutego 2022 roku. Dyskutowano między innymi na temat dofinansowania do zakupu magazynów energii – od początku mówi się bowiem o tym, że nowa odsłona programu ma wspierać nie tylko powstawanie nowych mikroinstalacji prosumenckich, ale też autokonsumpcję. Uczestniczący w posiedzeniu wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska, zaznaczył, że program ma być kompatybilny z nowym systemem rozliczeń, czyli net-billingiem. Zauważył również, że zakup magazynu energii przez osoby korzystające z systemu opustów (net-metering) wydaje się bezcelowy – rolę magazynu energii przy net-meteringu pełni bowiem sieć energetyczna. Dlatego resort rozważa wprowadzenie do regulaminu “Mojego Prądu” odpowiednich zapisów dotyczących dopłat do magazynów. “Zastanawiamy się, do tego się skłaniamy, aby w programie zapisać postanowienie – on nie jest jeszcze gotowy do ogłoszenia – że będzie można skorzystać z dotacji na magazyn energii pod warunkiem przejścia na nowy system rozliczeń, czyli net-billing. Wtedy obie funkcje będą pasować jak puzzle, które razem pracują.” – cytuje Zyskę portal Globenergia*.

Zestaw magazynów energii prezentujących nowoczesne rozwiązania w systemach fotowoltaicznych oraz ich połączenie z panelami słonecznymi w kontekście energii odnawialnej.

Koszty inwestycji w magazyn energii 

Jednocześnie wiceminister zwrócił uwagę na wysokie koszty magazynów energii. Dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kWp, magazyn powinien mieć wielkość około 4-5 kWh. Jego cena to kilkanaście złotych, chociaż Zyska zaznaczył, że rynek magazynów energii w Polsce dopiero raczkuje i wraz z jego rozwojem ceny powinny spadać. Wciąż jednak nie wiadomo, jak dokładnie będą wyglądały dofinansowania w czwartej edycji “Mojego Prądu”.

Kiedy ruszy “Mój Prąd 4.0”? 

Twórcy programu zapowiadają, że program ruszy na przełomie I i II kwartału 2022 roku. Nadal jednak wiele kwestii pozostaje niewiadomą. W tym ta najważniejsza, czyli wysokość dopłat. Czy podany termin jest realny? Patrząc na przesuwany kilkukrotnie termin startu trzeciej edycji programu i biorąc pod uwagę ilość niewiadomych, można spodziewać się opóźnień. Trzymamy jednak kciuki, by wszystko odbyło się zgodnie z planem.

Planujesz zakup instalacji fotowoltaicznej? A może interesuje Cię jej rozbudowa o dodatkowe urządzenia – magazyn energii, pompę ciepła czy ładowarkę samochodową? Koniecznie umów się na bezpłatny audyt z naszym doradcą, który pomoże Ci dobrać najlepsze rozwiązania do domu i firmy!

*Źródło: https://globenergia.pl/dotacje-z-moj-prad-4-0-tylko-dla-prosumentow-bedacych-w-systemie-net-billingu/

Gotowy na zmianę? Skontaktuj się z Naster

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące naszej oferty. Pracujemy od pn. do pt. w godz.: 7:30 – 15:30

Potrzebujesz wsparcia w zakresie energii odnawialnej?

Umów się na bezpłatną konsultację z naszym konsultantem.

Bezpłatna konsultacja

Dołącz do naszego newslettera!

Chcesz być na bieżąco z informacjami? Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!