Kim jest prosument?
Szukając informacji o fotowoltaice często natknąć się można na pojęcie “prosument”. Kogo ono dotyczy? Czy Ty też możesz zostać prosumentem? Sprawdźmy!
Dwa w jednym
Samo słowo “prosument” powstało w wyniku połączenia słów “producent” i “konsument”. Łatwo więc wywnioskować, że pojęcie to dotyczy osób, które wytwarzają jakiś produkt czy usługę i jednocześnie same z niego korzystają. W odniesieniu do odnawialnych źródeł energii początkowo określano tym terminem odbiorców końcowych, którzy wytwarzali w mikroinstalacjach energię na własne potrzeby niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W 2019 roku w życie weszła jednak nowelizacja ustawy o OZE, która wprowadziła nową definicję prosumenta.
Prosument - definicja
Nowelizacja ta definiuje prosumenta jako “odbiorcę końcowego wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, który może magazynować lub sprzedawać tę energię elektryczną sprzedawcy zobowiązanemu lub innemu sprzedawcy, pod warunkiem, że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej regulowanej przepisami wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej”. Brzmi skomplikowanie. A co oznacza w praktyce? Przede wszystkim z nowej definicji zniknął zapis mówiący, że prosumentem energii odnawialnej nie mogą być podmioty chcące produkować energię na potrzeby działalności gospodarczej, dzięki czemu do grona prosumentów mogli dołączyć przedsiębiorcy.
Czy mając instalację fotowoltaiczną w domu jestem prosumentem?
Dla osób korzystających z fotowoltaiki w gospodarstwach domowych kluczowy wydaje się jednak zapis o magazynowaniu wyprodukowanej energii. Otóż nadwyżki energii wyprodukowanej przez przydomowe instalacje można magazynować w sieci i odebrać w sytuacji, gdy produkcja spada - na przykład jesienią i zimą. Opisywaliśmy ten proces szczegółowo w artykule “FOTOWOLTAIKA W PIGUŁCE - JAK TO DZIAŁA?”. Jeżeli więc posiadasz w domu fotowoltaikę i magazynujesz nadwyżki energii w sieci, to zgodnie z definicją określoną w ustawie o OZE jesteś prosumentem.