Jak transformacja energetyczna wpłynie na rynek pracy?
Nie da się ukryć, że całą Europę - a co za tym idzie, również Polskę - czeka w najbliższych latach ogromna transformacja energetyczna. Obecna sytuacja gospodarcza i polityczna może znacznie przyspieszyć te zmiany. A to oznacza szereg wyzwań, ale też możliwości. Zobaczmy, co może oznaczać rosnąca rola odnawialnych źródeł energii na rynku pracy.
Ponad 60 tysięcy nowych miejsc pracy
Ciężko jednoznacznie wskazać, jak duże będzie zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny odnawialnych źródeł energii w najbliższych latach. Ireneusz Zyska, pełniący rolę pełnomocnika rządu do spraw OZE, szacuje, że w samym segmencie offshore do 2040 roku powstanie między 60 a 77 tysięcy nowych miejsc pracy. Jednocześnie eksperci zauważają, że nie tylko sektor OZE będzie tworzył nowe miejsca pracy w związku z transformacją energetyczną. Kolejne miejsca pracy mogą powstawać na przykład w transporcie i być związane z odchodzeniem od paliw tradycyjnych na rzecz elektromobilności.
Zobacz: Jak wygląda polska branża na tle Europy?
Brakuje specjalistów w dziedzinie OZE
Aktualnie problemem w szybkim rozwoju odnawialnych źródeł energii jest brak wysoko wykwalifikowanej kadry technicznej. Projektowanie i montaż instalacji oraz farm fotowoltaicznych czy farm wiatrowych na lądzie i morzu wymagają odpowiedniej wiedzy i kompetencji. To właśnie braki kadrowe wskazywane są jako jeden z największych hamulców rozwoju chociażby morskiej energetyki wiatrowej. Przyszli specjaliści są już kształceni w odpowiednich szkołach technicznych, jednak ich liczba może okazać się zbyt mała w stosunku do zapotrzebowania. A to daje duże możliwości osobom, które już są związane z segmentem odnawialnych źródeł energii i posiadają jakąkolwiek wiedzę na ten temat. W odróżnieniu od przyszłych absolwentów nie muszą przechodzić całego procesu kształcenia. Wystarczy, że w odpowiednim stopniu zwiększą swoje kompetencje i bez problemu znajdą zatrudnienie w nowych projektach.
Zatrudnienie dla górników
Obecnie w sektorze wydobywczym i górnictwie pracuje w Polsce blisko 78 tysięcy osób. Odchodzenie od węgla pozbawi ich pracy, ale wbrew pozorom ich sytuacja nie jest trudna, a ze znalezieniem nowego zatrudnienia nie powinny mieć problemu. Według badania IBS, górnicy zamierzają szukać nowej pracy w sektorze wydobywczym niezwiązanym z węglem, transporcie i branży motoryzacyjnej. Zaledwie co dziesiąty wskazał na branżę OZE. Tymczasem właśnie tu czeka na nich praca, związana chociażby z budową i eksploatacją farm wiatrowych czy fotowoltaicznych.
Szukasz zatrudnienia w sektorze odnawialnych źródeł energii? Dołącz do firmy, dla której priorytetem jest najlepsze doradztwo w zakresie energetyki i zachowanie najwyższych standardów obsługi klienta. Sprawdź nasze aktualne rekrutacje w zakładce “Kariera”!
Źródło: https://biznes.interia.pl/praca/news-zielona-transformacja-wywola-rewolucje-na-rynku-pracy-powsta,nId,5831407