Ile odliczysz od instalacji fotowoltaicznej w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od podatku kosztów związanych z termomodernizacją domów jednorodzinnych. Jednym z elementów objętych ulgą są instalacje fotowoltaiczne. Sprawdźmy, ile można odliczyć od podatku, decydując się na montaż fotowoltaiki!
Na czym polega ulga termomodernizacyjna?
Ulga termomodernizacyjna jest ulgą podatkową przewidzianą dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy przeprowadzą termomodernizację budynku. Po raz pierwszy skorzystać z niej można było w roku 2020, odliczając wydatki poniesione w 2019. W ramach ulgi od podstawy obliczenia podatku odliczyć można wydatki poniesione w danym roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Warunkiem jest ukończenie danego przedsięwzięcia w przeciągu trzech lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym odnotowano pierwszy wydatek. Z ulgi skorzystać można zatem między innymi w przypadku ocieplenia domu, wymiany nieefektywnego źródła ciepła np. na pompę ciepła czy właśnie zainstalowania instalacji fotowoltaicznej.
Ulga termomodernizacyjna - ile można odliczyć?
Z ulgi termomodernizacyjnej skorzystać mogą podatnicy opłacający podatek według skali podatkowej 17 i 32%, 19% stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jednocześnie maksymalna kwota odliczenia - niezależnie od ilości podjętych przedsięwzięć termomodernizacyjnych - nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych. Kwota ta dotyczy poszczególnych właścicieli nieruchomości, dlatego na przykład współmałżonkowie będący współwłaścicielami domu łącznie będą mogli odliczyć nawet 106 tysięcy złotych. Warto przy okazji nadmienić, że ustawa jasno określa, jakie materiały czy usługi obejmuje ulga. Można znaleźć je w wykazie zamieszczonym w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju, wydanym specjalnie na potrzeby ulgi.
Dofinansowania a ulga termomodernizacyjna
Istotne jest, że ulgę termomodernizacyjną można łączyć z programami, w ramach których oferowane są dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych czy przedsięwzięć związanych z termomodernizacją. Uzyskanie dotacji w ramach programu “Mój Prąd” lub “Czyste powietrze” nie wyklucza zatem odliczenia od podatku. Jest jednak jeden szkopuł - nie da się odliczyć kosztów, które zostały w jakiś sposób dofinansowane. Dotyczy to zarówno programów rządowych, jak i miejskich czy gminnych. Jeżeli instalacja kosztowała 30 tysięcy złotych, ale właściciel jest beneficjentem programu “Mój Prąd” i dostał z niego 5 tysięcy złotych dotacji, wartością braną pod uwagę przy uldze termomodernizacyjnej będzie 25 tysięcy. Gminne programy często oferują dofinansowania w wysokości nawet 95% kosztów inwestycji - ulga termomodernizacyjna będzie zatem dotyczyła pozostałych 5%, będących kosztem własnym beneficjenta.
Ulga termomodernizacyjna to tylko jeden z wielu aspektów przemawiających na korzyść instalacji fotowoltaicznych. Chcesz poznać je wszystkie? Nasz doradca chętnie przedstawi Ci je podczas niezobowiązującego spotkania - wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.