Fotowoltaika na kredyt – czy to się opłaca?
Nie da się ukryć, że najkorzystniejszą formą finansowania instalacji fotowoltaicznych jest zakup za gotówkę. Pozwala on uniknąć dodatkowych kosztów, często też daje sprzedawcom możliwość zaproponowania korzystniejszych rabatów niż w przypadku zakupu na kredyt. A jednak finansowanie odnawialnych źródeł energii poprzez kredyty coraz bardziej zyskuje na popularności. Sprawdźmy, dlaczego!
Zaskakujące dane z banków
Jeden z banków poinformował na początku tego roku, że łączna liczba kredytów udzielonych na zakup ekologicznych instalacji była w dwóch pierwszych miesiącach 2021 roku wyższa o ponad 180% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. W styczniu 2021 liczba kredytów na zakup instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła była wyższa o 183% niż w styczniu 2020. Z kolei porównując luty 2021 do lutego 2020 odnotowano wzrost o 168%. Analiza danych historycznych pokazuje jednak, że największy wzrost liczby kredytów nastąpił w trzecim kwartale roku 2020. Udzielono wtedy o 785% więcej kredytów na zakup instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła niż w trzecim kwartale roku 2019!
Rosnąca świadomość i... koronawirus
Eksperci banku jako przyczyny takiego wzrostu zainteresowania kredytami wskazują rosnącą świadomość Polaków na temat korzyści płynących z odnawialnych źródeł energii oraz pandemię koronawirusa. Coraz więcej osób zaczyna rozumieć, że OZE to realne oszczędności dla domowych budżetów i korzyści dla środowiska. Jednocześnie w momencie, gdy wiele osób przeszło na tryb pracy zdalnej, wydatki na energię elektryczną znacznie wzrosły. Chęć ich obniżenia wpłynęła na większe zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi. Jednocześnie stosunkowo niskie raty – nierzadko niższe niż same rachunki za prąd – i łatwa dostępność przyczyniły się do wzrostu zainteresowania kredytami.
Banki dołączają do Czystego Powietrza
Według stanu na drugą połowę marca 2021 roku aż osiem banków zaangażowało się w realizację rządowego programu Czyste Powietrze. Ich udział w programie ma pozwolić na składanie bezpośrednio w bankach wniosków o kredyt na cele zgodne z programem Czyste Powietrze i dotację na częściową jego spłatę. Zdaniem operatora programu, czyli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ma to znacznie ułatwić Polakom dostęp do dofinansowania na wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych. Pierwsze wnioski będzie można składać w połowie roku.
Zastanawiasz się nad najlepszą formą finansowania zakupu instalacji fotowoltaicznej lub pompy ciepła? Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym doradcą, który przybliży Ci zalety i wady wszystkich rozwiązań i pomoże wybrać najbardziej korzystne! Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.