Zadzwoń do nas +48 32 610 04 99
Strona główna / Czy zmiany w „Moim Prądzie” zwiększą zainteresowanie magazynami energii?

Blog

Czy zmiany w „Moim Prądzie” zwiększą zainteresowanie magazynami energii?

Czwarta edycja “Mojego Prądu” miała być zupełnie inna od dotychczasowych. Zgodnie z założeniami, powinna promować autokonsumpcję, stąd większe dotacje w przypadku zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej z dodatkowymi urządzeniami – na przykład magazynem energii.

 

Niestety, pierwsze miesiące trwania programu pokazały, że to nowe podejście nie przypadło do gustu potencjalnym odbiorcom. Zainteresowanie tą edycją “Mojego Prądu” jest niewielkie. Szczególnie w porównaniu z poprzednią odsłoną programu, w której budżet rozdysponowano w mgnieniu oka.  

Aby nieco zwiększyć zainteresowanie, podniesiono pod koniec grudnia kwoty dofinansowania. Najwięcej zyskały właśnie magazyny energii. Dopłatę do tego rozwiązania zwiększono ponad dwukrotnie – z dotychczasowych 7,5 tysiąca złotych do aż szesnastu tysięcy. Czy to pomoże w zwiększeniu zainteresowania “Moim Prądem” i magazynami energii jako takimi? Sprawdźmy, co na ten temat sądzą eksperci. 

Wizualizacja systemu energii odnawialnej: dom z panelami słonecznymi, bateria energii oraz zielony samochód elektryczny, symbolizująca fotowoltaikę i zrównoważony rozwój.

Net-billing a autokonsumpcja 

Zwrot w stronę autokonsumpcji i uwzględnienie w programie magazynów ciepła, systemów EMS/HEMS i magazynów energii jest związane ze zmianą rozliczeń prosumentów z net-meteringu na net-billing, którą wprowadzono w kwietniu 2022 roku. Przypomnijmy, że według nowego systemu, nadwyżki energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną możemy odsprzedać do operatora sieci, a w przypadku, gdy wyprodukowana przez instalację energia nie wystarcza na pokrycie aktualnego zapotrzebowania, brakującą energię odkupujemy. Stąd właśnie duży nacisk na autokonsumpcję. Teoretycznie magazyn energii pozwala zachować energię, którą wyprodukowała przydomowa instalacja i wykorzystać ją, gdy zajdzie taka potrzeba. Konieczność sprzedaży i późniejszego odkupu energii elektrycznej jest mniejsza. W praktyce jednak odbiorców odstraszają stosunkowo wysokie ceny tego typu urządzeń i zainteresowanie magazynami jest niewielkie. Wydaje się, że dopłata w wysokości 16 tysięcy złotych może być dobrą zachętą. 

Eksperci widzą szansę na wzrost zainteresowania magazynami energii 

Portal Gram w zielone przytacza wypowiedzi kilku ekspertów. Są oni zgodni, że zwiększona kwota dofinansowania może znacząco wpłynąć na rozwój rynku magazynów energii. Według ich wyliczeń, dzięki wyższej kwocie dofinansowania zwrot z inwestycji w magazyn energii i system EMS skraca się do niespełna 4,5 roku, a roczne oszczędności mogą sięgnąć 2,5 tysiąca złotych.  

Słupy energetyczne na tle pomarańczowego nieba, symbolizujące infrastrukturę dla energii odnawialnej oraz przyszłość energetyki.

Zalety magazynów energii 

Nie bez znaczenia jest też fakt, że magazyny energii same w sobie mają sporo zalet. Po pierwsze, jak już wspomniano, pozwalają na wykorzystanie nadwyżek energii z instalacji, gdy nie produkuje ona prądu. Mówiąc obrazowo – jeżeli instalacja w ciągu dnia wyprodukuje więcej energii niż jesteśmy w stanie zużyć, nadwyżka trafi do magazynu i możemy ją wykorzystać wieczorem, gdy produkcja nie ma miejsca. Tym samym ograniczamy konieczność zakupu energii od dystrybutora. Pozwala to w większym stopniu uniezależnić się od sytuacji na rynku i rosnących cen prądu. O ile w net-meteringu instalacja fotowoltaiczna pozwalała w znaczącym stopniu uniezależnić się od zewnętrznych dostawców i sytuacja rynkowa nie miała aż takiego znaczenia, to w net-bilingu ceny rynkowe są istotne, zarówno dla odsprzedaży nadwyżek, jak i zakupu potrzebnej energii. Drugą kwestią jest bezpieczeństwo energetyczne gospodarstwa domowego wyposażonego we własny magazyn energii. W przypadku wyłączenia prądu, spowodowanego na przykład awarią sieci, własny magazyn pozwoli nadal korzystać z energii elektrycznej. 

Czy zwiększone dofinansowanie do magazynów energii w ramach nowej edycji “Mojego Prądu” faktycznie przyczyni się do wzrostu zainteresowania tymi urządzeniami? Przekonamy się już wkrótce, gdy przedstawione zostaną zaktualizowane dane dotyczące ilości wniosków złożonych w programie. Pierwsze sygnały pokazują jednak, że optymizm ekspertów nie jest przesadzony. 

Planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej i skorzystanie z dopłaty? Masz wątpliwości odnośnie opłacalności zakupu magazynu energii? Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym Doradcą Technicznym, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie!   
Źródło: https://gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/109773/wyzsze-dotacje-na-domowe-magazyny-energii-jak-zwiekszy-sie-ich-oplacalnosc

Gotowy na zmianę? Skontaktuj się z Naster

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące naszej oferty. Pracujemy od pn. do pt. w godz.: 7:30 – 15:30

Potrzebujesz wsparcia w zakresie energii odnawialnej?

Umów się na bezpłatną konsultację z naszym konsultantem.

Bezpłatna konsultacja

Dołącz do naszego newslettera!

Chcesz być na bieżąco z informacjami? Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!