Czy pompy ciepła zastąpią kotły gazowe?
Wydawać by się mogło, że pozycja kotłów gazowych jako najchętniej wybieranego źródła ciepła jest niezagrożona. Pojawiają się jednak głosy, że już wkrótce zostanie on zastąpiony przez pompy ciepła. Skąd ten optymizm?
Wyznaczniki zelektryfikowanego ciepłownictwa
O przyszłości ciepłownictwa rozmawiano podczas wiosennej konferencji “Czyste Ciepło 2050”. W trakcie wydarzenia omawiano między innymi regulacje, które będą miały wpływ na to, w jakim kierunku nastąpi rozwój ciepłownictwa. Są to między innymi coraz ostrzejsze cele redukcji emisji spalin w Unii Europejskiej do 2030 roku, osiągnięcie do 2050 roku neutralności klimatycznej, reforma systemu handlu uprawnieniami do emisji czy zaostrzenie norm energetycznych. Zmiany te pozwoliły uczestnikom konferencji na wskazanie wyznaczników zelektryfikowanego ciepłownictwa:
- powinno być zeroemisyjne, wykorzystywać odnawialne źródła energii i energię neutralną środowiskowo
- powinno być elastyczne i zintegrowane z innymi sektorami energetyki
- powinno być atrakcyjne cenowo
Przede wszystkim termomodernizacja
Podstawą przemian w ciepłownictwie powinna być termomodernizacja. Do 2050 roku przeważać mają budynki niskoemisyjne i pasywne. Głęboka termomodernizacja istniejących budynków lub, gdy zajdzie taka potrzeba, zastąpienie ich nowymi, ma spowodować spadek zapotrzebowania na energię cieplną aż o 50-60% do 2050 roku.
Pompy ciepła podstawowym źródłem energii cieplnej
Obecnie lepszy efekt redukcyjny daje wymiana kotła węglowego na gazowy niż na pompę ciepła. Jednak podczas konferencji podkreślano, że zmieni się to wraz ze zmniejszeniem emisyjności krajowej energii około 2027 roku. Wówczas korzystniejszym rozwiązaniem mają być pompy ciepła. Zdaniem ekspertów w 2050 roku pompy ciepła mają dostarczać około 40% krajowej energii cieplnej. Gaz ma być źródłem przejściowym, a uzupełnieniem będą instalacje solarne oraz, w małym stopniu, kotły na biomasę i wodór. Zaletami pomp ciepła mają być duża efektywność, stopniowo malejące koszty zakupu oraz niskie koszty eksploatacji - szczególnie w przypadku pomp ciepła zasilanych instalacjami fotowoltaicznymi. Szacowana moc elektryczna pomp ciepła w Polsce wyniesie docelowo w 2050 roku około 10 GW.
Wydaje się więc, że odnawialne źródła energii już wkrótce zdominują rynek energetyczny, a po wciąż trwającym boomie fotowoltaicznym nadejdzie czas pomp ciepła.
Chcesz stworzyć niskoemisyjny dom już teraz i dowiedzieć się, jak najlepiej wykorzystać odnawialne źródła energii? Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym doradcą, który odpowie na wszystkie Twoje pytania o OZE i pomoże dobrać najlepsze rozwiązania dla Twojego domu i firmy. Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.