Czy branża zna rozwiązanie problemu z siecią?
Problemy z przyłączeniem nowych instalacji fotowoltaicznych do sieci są jednym z częściej powtarzanych argumentów przeciwko fotowoltaice. Jednym ze sposobów na rozwiązanie problemów z siecią miały być proponowane przez ministerstwo zmiany w systemie prosumenckim. Jednak zdaniem Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej, nie wpłyną one w wystarczający sposób na odciążenie sieci energetycznych. Jednocześnie SBF sugeruje, że wie, jak rozwiązać problem.
Problem nie leży w ilości instalacji fotowoltaicznych?
Zdaniem Stowarzyszenia instalacje fotowoltaiczne nie powodują nowych problemów z siecią, a jedynie uwidaczniają problemy już istniejące. Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych źle zarządzają sieciami energetycznymi, które są przestarzałe i wymagają daleko idących modernizacji - szczególnie na terenach słabiej zurbanizowanych. Jak zauważa SBF, ministerstwo coraz większy nacisk kładzie na autokonsumpcję. Już wkrótce problemy z siecią mogą się pogłębić, nie tylko za sprawą rosnącej liczby instalacji fotowoltaicznych, ale też coraz większą popularność pomp ciepła czy ładowarek samochodów elektrycznych.
Stowarzyszenie wskazuje na słabe strony ministerialnej propozycji
Zdaniem SBF konieczne jest zobowiązanie Operatorów Sieci Dystrybucyjnych do aktywnego wykorzystania falowników fotowoltaicznych do stabilizacji parametrów sieci. Biorąc pod uwagę, że już teraz ilość instalacji fotowoltaicznych, i tym samym falowników, liczyć można w setkach tysięcy, OSD w pewnym zakresie mogą wykorzystać te urządzenia do stabilizacji. Tymczasem pierwotna propozycja zmian w systemie prosumenckim zakładała przerzucenie tej odpowiedzialności na agregatorów.
Za małe zachęty do dalszych inwestycji
Stowarzyszenie zauważa, że zmiany w systemie prosumenckim mogą zachęcić część użytkowników instalacji fotowoltaicznych do zakupu na przykład pompy ciepła czy własnego magazynu energii. Jednak zachęty do autokonsumpcji czy zakupu przydomowego magazynu są w ocenie SBF niezbyt wystarczające, by zainteresować takimi rozwiązaniami szerszą grupę posiadaczy fotowoltaiki.
Stowarzyszenie proponuje własne rozwiązania
Jakie są zatem propozycje SBF na rozwiązanie problemu? Po pierwsze, zdaniem Stowarzyszenia konieczne jest zobligowanie OSD do ciągłej identyfikacji w sieciach niskiego napięcia miejsc, w których występują problemy ze stabilną pracą. Jednocześnie SBF sugeruje, by w miejscach występowania problemów ze stabilnością sieci stosować ograniczenia mocy wprowadzanej przez kolejne nowo przyłączane mikroinstalacje. Zmiany te mają zapewnić stabilny i optymalny rozwój mikroinstalacji w Polsce.