Carport fotowoltaiczny – czym jest i jakie ma zastosowanie?
Jednym z ciekawszych, jednak wciąż stosunkowo rzadko spotykanych, rozwiązań związanych z fotowoltaiką są tak zwane carporty, czyli wiaty fotowoltaiczne. To rozwiązanie ma bardzo szerokie zastosowanie, dlatego warto przyjrzeć się mu bliżej. Poznajcie zalety carportów!
Czym jest carport fotowoltaiczny?
Jak sama nazwa wskazuje, jest to wiata samochodowa. Tym, co ją wyróżnia jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznej, która stanowi jednocześnie zadaszenie wiaty. Tym samym nie tylko chroni ona samochód przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale też produkuje energię elektryczną ze słońca. Carport może stanowić uzupełnienie dla domowej instalacji fotowoltaicznej. Naturalnym wykorzystaniem carportu fotowoltaicznego dla właścicieli coraz popularniejszych samochodów elektrycznych i hybryd typu plug-in wydaje się zasilenie samochodowej ładowarki. Zresztą, wiata fotowoltaiczna nie musi być tylko miejscem parkingowym dla samochodu! Nic nie stoi na przeszkodzie, by pełniła rolę na przykład ogrodowej altany. Wyprodukowany prąd można wówczas wykorzystać do zasilenia chociażby ogrodowego oświetlenia.
Wiaty fotowoltaiczne dla firm i nie tylko
Na całym świecie coraz częściej spotkać można wiaty fotowoltaiczne na parkingach miejskich, przy galeriach handlowych czy różnych firmach. Chronią samochody mieszkańców, klientów i pracowników, jednocześnie produkując prąd mogący zasilić na przykład oświetlenie parkingu. Producenci carportów dbają o to, by ich produkty były maksymalnie funkcjonalne, ale też atrakcyjne wizualnie. Dlatego bez trudu znajdziemy wiaty w różnych kształtach, a kolor, na jaki pomalowana będzie konstrukcja można u wielu producentów dobrać indywidualnie. Zadaszenie wiat ustawione jest pod odpowiednim kątem, pozwalającym na wydajną pracę paneli i samoczynne usuwanie śniegu. Wiaty do zastosowania domowego mogą pomieścić jedno lub dwa auta, ale te stosowane na dużych parkingach składają się często z segmentów mogących pomieścić około osiem samochodów.
Carport fotowoltaiczny: pozwolenia i dopłaty
Co ważne, wiaty fotowoltaiczne są traktowane tak samo jak inne instalacje fotowoltaiczne. Można więc ubiegać się o dofinansowanie ich budowy w ramach programów wsparcia dla fotowoltaiki. Nie wymagają pozwolenia na budowę, a jeżeli powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych, nie trzeba zgłaszać prac budowlanych.
Posiadasz już instalację fotowoltaiczną i rozważasz jej rozbudowę? A może chcesz poznać wszystkie zalety fotowoltaiki? Umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i pomoże dobrać najlepsze rozwiązania!