5 mitów o fotowoltaice
Fotowoltaika zyskuje na popularności. Wraz z tym wzrostem pojawia się wiele wątpliwości i pytań. Bierzemy pod lupę kilka najpopularniejszych mitów związanych z instalacjami fotowoltaicznymi.
Mit 1: Panele fotowoltaiczne wymagają kosztownej konserwacji
Prawidłowo zamontowane panele nie wymagają konserwacji. Zaleca się natomiast ich czyszczenie raz co rok lub dwa lata - w zależności od zaleceń producenta. Instalacje fotowoltaiczne obejmowane są gwarancją, mogącą trwać nawet 25 lat. Dbając o poprawne działanie instalacji naszych klientów oferujemy też usługę monitorowania instalacji, która umożliwia kompleksową analizę, raportuje wydajność energetyczną oraz czas pracy systemu.
Mit 2: Montaż instalacji wymaga pozwoleń
Pozwolenie na budowę wymagane jest tylko w szczególnych przypadkach - na przykład, gdy montaż wiąże się ze znaczną ingerencją w konstrukcję dachu. Jednak w większości wypadków montaż instalacji fotowoltaicznej o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kW może odbyć się bez takiego pozwolenia.
Mit 3: Panele fotowoltaiczne tracą z czasem wydajność
Szacowany roczny spadek efektywności instalacji fotowoltaicznych liczony jest w dziesiątych procenta. Jednocześnie największy spadek notowany jest w pierwszym roku użytkowania. Producenci szacują, że po 25 latach wydajność większości elementów powinna wciąż przekraczać 80%. Znane są przypadki instalacji, które działają nawet 30-40 lat!
Mit 4: Instalacje fotowoltaiczne nie działają w pochmurne dni
Do produkcji energii nie jest potrzebne ostre światło - wystarczy światło rozproszone. Wydajność dobrych instalacji w pochmurne dni może być niższa zaledwie o 1% niż w dni słoneczne. Przy okazji warto też wspomnieć, że lepsze działanie instalacji notuje się w dni chłodniejsze. Ma to bezpośredni związek z mitem numer 5.
Mit 5: W Polsce nie ma odpowiednich warunków
Nic bardziej mylnego. Warunki w Polsce są optymalne dla poprawnego działania instalacji fotowoltaicznych. Dlaczego? Wytłumaczenie znajdziesz w naszym artykule “Taki mamy klimat, czyli czy warunki w Polsce są odpowiednie dla instalacji fotowoltaicznych?” - zapraszamy do lektury!
Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać większość Twoich wątpliwości dotyczących instalacji fotowoltaicznych i obalić część popularnych mitów. Masz więcej pytań? Nasz ekspert na pewno na nie odpowie podczas niezobowiązującego spotkania!