Rodzaj pokrycia dachowego a montaż fotowoltaiki

Czy instalację fotowoltaiczną można zamontować na każdym rodzaju pokrycia dachowego? Jak pokrycie może wpływać na montaż? Odpowiadamy!
Czy istnieją pokrycia, które uniemożliwiają montaż instalacji fotowoltaicznej?
Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli odpowiedzi na pytanie o to, czy fotowoltaikę można zamontować na każdym dachu. Większość stosowanych powszechnie pokryć dachowych pozwala na montaż instalacji fotowoltaicznej, zakładając oczywiście, że stan techniczny dachu jest odpowiedni. Wśród pokryć, które uniemożliwiają montaż fotowoltaiki wymienia się ondulinę, eternit, poliwęglan oraz pleksę.
Rodzaj pokrycia dachowego a instalacja fotowoltaiczna
A jak wygląda kwestia montażu instalacji fotowoltaicznych na innych pokryciach? Niektóre z nich okazują się proste. Przy innych zachować ostrożność i stosować specjalne rozwiązania. Nieprawidłowy montaż to ryzyko uszkodzenia dachu, zerwania instalacji, awarii czy nawet pożaru. Dlatego tak ważne jest, by montaż powierzyć doświadczonej ekipie.

Zobacz: Czy samodzielny montaż instalacji fotowoltaicznej jest opłacalny i dlaczego nie?
Spójrzmy na kilka przykładów:
- Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachówce. To zdecydowanie jedno z najczęściej spotykanych na polskich dachach pokryć. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by założyć instalację fotowoltaiczną na dachówce, jednak taki montaż uchodzi za wymagający. I tak na przykład do dachówki ceramicznej stosować należy specjalne uchwyty, montowane do krokwi za pomocą wkrętów. Montaż na dachówce wymaga sporo ostrożności, by nie uszkodzić pokrycia.
- Montaż instalacji fotowoltaicznej na blachodachówce. Tutaj konieczne jest dokładne określenie, gdzie znajdują się krokwie. O ile bowiem przy dachówce ceramicznej da się je odsłonić, to przy blachodachówce nie ma takiej możliwości. Montaż polega na przewierceniu się przez blachę do krokwi i umieszczeniu w nich specjalnych śrub dwugwintowych. Na tych śrubach mocuje się szyny podtrzymujące konstrukcję montażową.
- Montaż instalacji fotowoltaicznej na blasze trapezowej. Również blacha trapezowa wymaga specjalnego mocowania: tak zwanych mostków trapezowych. Muszą one być dopasowane do konkretnych części dachu. Kolejnym krokiem jest montaż klem, na których spoczną panele.
- Montaż instalacji fotowoltaicznej na papie. Papa jest kolejnym bardzo popularnym pokryciem, które umożliwia bezproblemowy montaż fotowoltaiki. Na dachach skośnych wykorzystuje się śruby dwugwintowe mocowane do krokwi. Na płaskich powszechne jest stosowanie konstrukcji balastowych.
- Montaż instalacji fotowoltaicznej na płycie warstwowej. To jedno z bardziej wymagających pokryć, jednak montaż instalacji jest jak najbardziej możliwy.Niezwykle istotne jest zamocowanie stelażu bezpośrednio do podkonstrukcji dachu. Wykorzystuje się w tym celu na przykład wkręty farmerskie. Błędy w montażu mogą skutkować rozwarstwieniem płyty lub jej całkowitym zniszczeniem.

Zobacz: Instalacja fotowoltaiczna a poszycie dachu – czy możesz stracić gwarancję?
Powierz montaż instalacji firmie, dla której priorytetem jest zachowanie najwyższych standardów. Wystarczy, że umówisz się na bezpłatne konsultacje z naszym doradcą!