Zadzwoń do nas +48 32 610 04 99
Strona główna / Moduły fotowoltaiczne i kolektory słoneczne – czym się różnią?

Blog

Moduły fotowoltaiczne i kolektory słoneczne – czym się różnią?

Kolektory solarne i panele fotowoltaiczne. Dla laika to jedno i to samo. Są jednak między tymi dwoma rozwiązaniami zasadnicze różnice. Jak odróżnić kolektor od panela? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Które sprawdzą się lepiej w Twoim domu?

Różnica 1 – zasada działania 

W skrócie można powiedzieć, że zarówno panele, jak i kolektory wykorzystują słońce do produkcji energii. Jednak robią to na różne sposoby. Panele fotowoltaiczne wykorzystują tak zwany efekt fotowoltaiczny, a energię słoneczną przetwarzają w energię elektryczną. Dokładniej o sposobie ich działania pisaliśmy w artyklue“Fotowoltaika w pigułce – jak to działa?”. Tymczasem kolektory solarne wykorzystują tak zwany absorber. Padające na niego promienie słoneczne przetwarzane są w energię cieplną. Ze względu na rodzaj nośnika rozróżnia się kolektory płaskie, płaskie próźniowe oraz próżniowo-rurowe.

Panele słoneczne umieszczone na dachu budynku, wśród zieleni, przedstawiające nowoczesne rozwiązania w zakresie energii odnawialnej i efektywności energetycznej.

Różnica numer 2 – zastosowanie 

Z oczywistych względów kolektory solarne i panele słoneczne mają różne zastosowanie. Kolektory solarne mogą być wykorzystane do podgrzewania wody użytkowej oraz jako wsparcie dla systemów centralnego ogrzewania. Tymczasem panele fotowoltaiczne służą do produkcji energii elektrycznej. Mogą być też wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej – mają więc wszechstronniejsze zastosowanie niż kolektory.

Wady i zalety kolektorów słonecznych 

Wśród zalet kolektorów solarnych z pewnością wymienić należy stosunkowo niską cenę, energooszczędność oraz fakt, że są rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska. Do zalet tego rozwiązania zalicza się również wygodę użytkowania oraz niską awaryjność. A wady? Zacznijmy od niskiej wydajności. O ile w miesiącach wiosennych i letnich są w stanie pokryć nawet do 90% zapotrzebowania na energię cieplną, to jesienią i zimą wydajność spada do kilkunastu procent. Tym samym użyteczność kolektorów w okresie jesienno-zimowym ogranicza się w zasadzie do wsparcia systemów centralnego ogrzewania. W porównaniu z panelami fotowoltaicznymi za wadę kolektorów uznać można też mniejszą wszechstronność.

Panele słoneczne na dachówce, efektywnie wykorzystujące energię odnawialną w słoneczny dzień, podkreślające zrównoważony rozwój i nowoczesne rozwiązania energetyczne.

Które rozwiązanie będzie lepsze? 

Na to pytanie każdy powinien sobie odpowiedzieć sam w oparciu o własne potrzeby a także możliwości finansowe. Jeżeli głównym celem instalacji ma być ogrzewanie wody użytkowej i wsparcie dla ogrzewania budynku, oczywistym wyborem są kolektory solarne. To również rozwiązanie dla osób, które szukają źródła oszczędności, dysponując mniejszym budżetem na inwestycję. Jeżeli jednak szukasz rozwiązania bardziej uniwersalnego, które pozwoli na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej, dając jednocześnie wiele dodatkowych możliwości, wybierz instalację fotowoltaiczną. Daje ona wiele dodatkowych możliwości – na przykład w połączeniu z pompą ciepła czy piecem elektrycznym może być źródłem darmowej energii nie tylko elektrycznej, ale też grzewczej. Więcej o rozbudowie instalacji fotowoltaczinych przeczytasz w artykule “Niemal nieograniczone możliwości rozbudowy”.

Gotowy na zmianę? Skontaktuj się z Naster

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące naszej oferty. Pracujemy od pn. do pt. w godz.: 7:30 – 15:30

Potrzebujesz wsparcia w zakresie energii odnawialnej?

Umów się na bezpłatną konsultację z naszym konsultantem.

Bezpłatna konsultacja

Dołącz do naszego newslettera!

Chcesz być na bieżąco z informacjami? Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!