Jak kształtują się ceny instalacji fotowoltaicznych w Polsce i na świecie?
Czy instalacje fotowoltaiczne w Polsce są droższe, niż na rynkach, gdzie tego typu rozwiązania są znacznie bardziej rozpowszechnione? Analiza danych zebranych przez Bloomberg New Energy Finance, dotyczących cen fotowoltaiki na trzech największych rynkach prosumenckich pokazuje, że niekoniecznie. Mało tego, różnice w cenach mogą być dla wielu osób zaskoczeniem!
Spadki cen nie wszędzie są wyraźne
W swoim raporcie Bloomberg wziął pod uwagę średnie ceny instalacji fotowoltaicznych w Niemczech, Australii oraz Kalifornii. To właśnie ten stan odpowiada za zdecydowaną większość liczbę domowych instalacji fotowoltaicznych w całych Stanach Zjednoczonych. Ciekawe wnioski nasuwają się z analizy zmian średnich cen w ciągi ostatnich dziesięciu lat. W roku 2010 w Australii i Kalifornii sięgały około 8-9 USD/W. Tymczasem w Niemczech fotowoltaika była wyraźnie tańsza, z cenami na poziomie 5 USD/W. W ciągu kolejnych trzech lat ceny na rynku niemieckim spadły o połowę, ale co ciekawe, Australia w tym samym czasie dogoniła Niemcy. Spadek cen w Australii utrzymał wysoki poziom, podczas gdy w Niemczech nieco przystopował. Obecnie średnia cena domowych instalacji fotowoltaicznych wynosi około 1USD/W w Australii i 1,5 USD/W w Niemczech. A jak wyglądają sprawy w Kalifornii? Między rokiem 2010 a 2015 ceny spadły o połowę - z 8 do 4 USD/W, ale później spadek wyraźnie zahamował. Obecnie średnie ceny kształtują się na poziomie 3 USD/W - czyli wciąż są dwukrotnie wyższe, niż w Niemczech. Skąd biorą się te różnice? Eksperci Bloomberga wskazują jako przyczynę konkurencyjność na rynkach niemieckim i australijskim, wynikającą między innymi z dużej ilości małych, rodzinnych firm.
Ceny instalacji fotowoltaicznych w Polsce
A jak mają się te ceny w stosunku do cen instalacji fotowoltaicznych w Polsce? Średnia moc instalacji montowanych w Polsce wynosi 5,6 kW - tak przynajmniej wynika z danych dotyczących instalacji powstających z dofinansowaniem z programu “Mój Prąd”. Uśredniony koszt jednego kilowata energii dla instalacji o takiej mocy wynosi około pięć tysięcy złotych brutto, co daje 5 zł/W (ok. 1,3 USD/W). Warto jednak podkreślić, że cena ta może być nieco wyższa dla instalacji o mniejszej mocy i wyższa dla instalacji o mocy wyższej. Wnioski są proste - ceny instalacji fotowoltaicznych na polskim rynku kształtują się na podobnym poziomie, co w Niemczech. Są jednocześnie nieznacznie wyższe, niż w Australii i dużo niższe, niż w Kalifornii. Warto przy tym podkreślić, że podana cena dla polskiego rynku może być jeszcze niższa, jeśli uwzględnimy dotacje w ramach rządowych bądź lokalnych programów dopłat oraz ulgę termomodernizacyjną.
Jak zatem widać, powszechne przekonanie, że fotowoltaika w Polsce jest droga, a naszemu rynkowi daleko pod względem cen do tych najbardziej rozwiniętych, nie znajduje żadnego pokrycia w rzeczywistości! A jeżeli chcesz się dowiedzieć, ile może kosztować Twoja instalacja fotowoltaiczna, wypełnij poniższy formularz. Nasz doradca przeprowadzi darmowy audyt i przedstawi dokładną wycenę.