Rynek pomp ciepła w Europie – jak wypada Polska?
Sceptycy na słowa “rosnąca popularność pomp ciepła” reagują oburzeniem. Posiłkując się całym szeregiem nietrafionych argumentów próbują przekonywać, że zakup takiego rozwiązania jest nieopłacalny i pompy ciepła nigdy nie znajdą masowego zastosowania. Cóż - liczby nie kłamią, więc spójrzmy na kilka z nich i sprawdźmy, jak dynamicznie rozwija się ten segment odnawialnych źródeł energii!
Prawie 17 milionów pomp ciepła w całej Europie
Jak wynika z danych opublikowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła, na koniec roku 2021 w całej Europie zainstalowanych było 16,98 miliona pomp ciepła. Zakładając, że w każdym kraju Unii Europejskiej jest od 120 do 150 milionów budynków mieszkalnych i biurowych, pokryły one około 14% europejskiego zapotrzebowania na energię grzewczą. Jednocześnie w samym roku 2021 w Europie przybyło 2,18 miliona nowych pomp – o ponad 560 tysięcy więcej niż w 2020.
Jak wygląda rynek pomp ciepła w różnych krajach Unii Europejskiej?
Jak podaje Stowarzyszenie, za połowę rocznej sprzedaży w ubiegłym roku odpowiadały trzy kraje: Francja, Niemcy i Włochy. We Włoszech odnotowano również największy bezwzględny wzrost sprzedaży w ujęciu rok do roku: sprzedano tam o 150 tysięcy urządzeń niż w roku poprzednim. A jak wyglądają wzrosty procentowe? Okazuje się, że pod tym względem liderem jest... Polska! W naszym kraju w ujęciu rok do roku nastąpił wzrost sprzedaży aż o 87%. Dalej uplasowały się Irlandia z wynikiem na poziomie 69% i Włochy, w których procentowy wzrost wyniósł 63%. Nieco niższe wzrosty odnotowano między innymi na Słowacji (42%), w Norwegii i Francji (36%) czy Niemczech (28%). Ogólnie jednak w każdym z krajów Unii Europejskiej sprzedaż pomp w 2021 roku była wyższa niż w 2020.
Co wpływa na rozwój rynku pomp ciepła?
Skąd takie wyniki? Przecież pompy ciepła są “drogie w zakupie i użytkowaniu i w ogóle się nie opłacają”. Oczywiście to często powielane twierdzenie nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością, jednak trzeba otwarcie przyznać, że świadomość korzyści płynących z posiadania właśnie takiego źródła ciepła jest - szczególnie w Polsce – stosunkowo słabo rozwinięta. Eksperci wskazują na kilka czynników, przekładających się na rozwój rynku. Przede wszystkim to europejskie dążenia do osiągnięcia neutralności energetycznej i uniezależnienia się od paliw kopalnych. Negatywne skutki tego uzależnienia widać wyraźnie od czasu wybuchu wojny w Ukrainie. Rosnące ceny gazu i węgla i obawy o wyczerpanie ich zapasów pokazują, że jedynym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest ciągły rozwój alternatywnych źródeł energii – w tym właśnie pomp ciepła.
Jak wygląda perspektywa dalszego rozwoju?
Niestety, trudna sytuacja związana ze spowolnieniem produkcji czy przerwanymi łańcuchami dostaw może nieco spowolnić rozwój rynku. Eksperci patrzą jednak w przyszłość z optymizmem. Jeżeli uda się przezwyciężyć wspomniane wyżej problemy, sektor może jeszcze przyspieszyć. Wynika to między innymi z założeń planu REPowerEU, które uwzględniają całkowite uniezależnienie od rosyjskiego gazu w roku 2023. Zakładając, że nie będzie problemów z produkcją i dostępnością urządzeń oraz nieoczekiwanych barier gospodarczych czy politycznych, w kolejnych latach nadal będziemy notować dwucyfrowe wzrosty sprzedaży. W 2030 w Europie mogą działać ponad 53 miliony pomp! Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC przygotowała scenariusz rozwoju rynku w naszym kraju. Wynika z niego, że w roku 2022 w Polsce sprzedane zostanie 157 tysięcy pomp, a w roku 2030 osiągniemy wynik sprzedaży prawie 370 tysięcy. Wyniki z pierwszego kwartału 2022 pokazują, że to scenariusz bardzo realny – po raz kolejny pobity został rekord sprzedaży.
Bardzo wyraźnie widać zatem, że rynek pomp ciepła rośnie zarówno w całej Europie, jak i w Polsce. Polacy zauważają zalety odnawialnych źródeł energii i po instalacjach fotowoltaicznych nadchodzi również czas pomp ciepła. Niezależność energetyczna, unijne wymogi czy kwestie ekonomiczne to tylko część z argumentów przemawiających za tymi urządzeniami. Chcesz poznać wszystkie ich zalety? A może masz jeszcze wątpliwości? Skorzystaj z darmowego, niezobowiązującego audytu z naszym Doradcą Technicznym. Odpowie on na wszystkie Twoje pytania o odnawialne źródła energii, rozwieje wszelkie wątpliwości i pomoże dobrać rozwiązania idealnie dopasowane do potrzeb Twojej firmy czy domu.
Źródło: https://gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/108417/rekordowy-wzrost-europejskiego-rynku-pomp-ciepla-polska-liderem