Nowy program zastąpi Agroenergię
Do tej pory rolnicy zainteresowaniami dopłatami do odnawialnych źródeł energii skorzystać mogli między innymi z programu “Agroenergia”, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednak w listopadzie 2021 poinformowano o pracach nad nowym programem, którego założenia mają być znacznie szersze niż “Agroenergii”.
Ministerstwo widzi zalety odnawialnych źródeł energii
Nad nowym programem pracują dwa ministerstwa: rolnictwa i rozwoju wsi oraz klimatu i środowiska. Odnawialne źródła energii stanowią według resortu rolnictwa drogę do poprawy warunków na wsi, ale też dają nowe możliwości rozwoju. Bez OZE praktycznie niemożliwe będzie sprostanie wymaganiom tak zwanego Zielonego Ładu oraz zachowanie konkurencyjności polskiej produkcji rolnej i przetwórstwa. Właśnie dlatego w listopadzie ubiegłego roku ruszyły intensywne prace nad opracowaniem nowego programu.
Wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich
Robocza nazwa nowego programu to “Energia dla wsi”. Jego głównym celem jest spopularyzowanie i wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich. Beneficjentami programu mogłyby zostać osoby fizyczne i prawne prowadzące działalność rolniczą oraz inwestycje realizowane na rzecz lokalnych społeczności przez jednostki samorządu terytorialnego czy spółdzielnie energetyczne. Wsparciu podlegać miałyby liczne inwestycje, między innymi: budowa instalacji produkujących energię z odnawialnych źródeł energii, lokalne sieci dystrybucji energii elektrycznej, ciepła, chłodu lub paliw gazowych, maszyny i urządzenia do produkcji paliw stałych z biomasy czy systemy wspomagające zarządzanie produkcją, dystrybucją, zużyciem i magazynowaniem energii. Wsparcie mogłoby mieć formę dotacji lub pożyczki. Ministerstwo zakłada, że nabór wniosków ruszy w drugiej połowie roku.
Agroenergia zostanie wygaszona?
Jak widać, założenia “Energii dla wsi” są znacznie szersze niż w przypadku programu “Agroenergia”. Dlatego też wraz z uruchomieniem nowego programu “Agroenergia” zostanie zakończona. Jak podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na początku grudnia 2021 roku liczba wniosków złożonych w “Agroenergii: przekroczyła nieznacznie 700 i opiewały na kwotę blisko 10 milionów złotych. Jednocześnie nie złożono jeszcze wniosków w ramach naboru do drugiej części programu.
Zobacz: Dopłaty do fotowoltaiki dla rolnictwa - poznaj nowe zasady programu Agroenergia!
Chcesz zmniejszyć koszty prowadzenia gospodarstwa rolnego i poznać możliwości, jakie dają odnawialne źródła energii? Umów się na niezobowiązujący, bezpłatny audyt z naszym doradcą, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i pomoże dobrać najlepsze rozwiązania.