News letter
Bezpłatny Poradnik
Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 15
      [name] => Kariera
      [slug] => kariera
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 15
      [taxonomy] => category
      [description] => Wpisy z tej kategorii wyświetlają się na podstronie "kariera". Nie będą one wyświetlane na blogu
      [parent] => 0
      [count] => 37
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 15
      [category_count] => 37
      [category_description] => Wpisy z tej kategorii wyświetlają się na podstronie "kariera". Nie będą one wyświetlane na blogu
      [cat_name] => Kariera
      [category_nicename] => kariera
      [category_parent] => 0
    )

)

Jak wygląda polska branża fotowoltaiczna na tle Europy?

Poziom zatrudnienia w branży fotowoltaicznej w ostatnich latach wzrósł znacznie bardziej niż przewidywano, a Polska jest w ścisłej czołówce. Jednocześnie eksperci zapowiadają dalsze wzrosty zatrudnienia.

Ponad milion osób zatrudnionych w branży PV do 2030 roku?

Informacje na temat tego, jak wygląda europejski rynek pracy w fotowoltaice znaleźć można w raporcie "EU Solar Jobs Report 2021", przygotowanym przez stowarzyszenie SolarPower Europe. Wynika z niego, że na koniec roku 2020 w sektorze związanym z instalacjami fotowoltaicznymi w całej Europie zatrudnionych było około 357 tysięcy osób. Co ciekawe, w raporcie z roku 2016 to samo stowarzyszenie szacowało, że będzie to 81 tysięcy. Widać więc wyraźnie, jak mocno rozwinęła się w tym czasie europejska fotowoltaika – rzeczywista liczba jest ponad czterokrotnie wyższa od szacunkowej! A jak będzie wyglądać rynek pracy w branży fotowoltaicznej w kolejnych latach? Według Szacunków SolarPower już w 2025 roku możemy osiągnąć zatrudnienie na poziomie przekraczającym pół miliona pracowników. Jeżeli utrzymany zostanie wymóg 40-procentowego udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Unii Europejskiej do 2030 roku, zatrudnienie może sięgnąć 742 tysięcy osób. Jednak podniesienie tego wymogu do 45% może zdaniem twórców raportu zaowocować wynikiem nawet na poziomie 1,1 miliona zatrudnionych. A jak wygląda Polska na tle innych europejskich krajów? Okazuje się, że zaskakująco dobrze!

Polska europejskim liderem zatrudnienia

Na koniec roku 2020 Polska zatrudniała w branży fotowoltaicznej najwięcej osób spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Wynik na poziomie 90 tysięcy zatrudnionych oznacza aż 26-procentowy udział w europejskim rynku fotowoltaicznym. Nie da się ukryć, że tak wysokie zatrudnienie jest wynikiem wciąż trwającego boomu fotowoltaicznego w naszym kraju. Jednocześnie prognozy dla Polski nie są tak optymistyczne, jak dla reszty Europy. Do 2025 roku twórcy raportu przewidują redukcję zatrudnienia do 60 tysięcy osób. Oznacza to, że w branży zostaną tylko najlepsi i nie będzie już miejsca dla przypadkowych dostawców fotowoltaiki, którzy weszli do branży w wyniku boomu, licząc na szybki i łatwy zysk.

Uważasz, że należysz do najlepszych sprzedawców fotowoltaiki? A może masz najlepszą ekipę monterską? Dołącz do firmy, dla której priorytetem jest najlepsze doradztwo w zakresie energetyki i najwyższe standardy jakości! Wyślij zgłoszenie na rekrutacje@naster.pl i osiągnij sukces wspólnie z nami.

Wróć do ogłoszeń
Wstąp na ścieżkę kariery
 
 

Dołącz do nas

 

Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie . Polityka prywatności. Zarządzaj ciasteczkami

Rozumiem