Zadzwoń do nas +48 32 610 04 99
Strona główna / Fotowoltaika w Polsce – czy przeciążenia sieci rzeczywiście wpływają na działanie urządzeń domowych?

Blog

Fotowoltaika w Polsce – czy przeciążenia sieci rzeczywiście wpływają na działanie urządzeń domowych?

Popularność instalacji fotowoltaicznych w Polsce rośnie – ten fakt nie ulega wątpliwościom. Trzeba jednak zaznaczyć, że wraz ze wzrostem jej popularności, pojawiają się problemy związane z przeciążeniami sieci energetycznej.

W niektórych regionach kraju, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Mieszkańcy zgłaszają problemy z działaniem urządzeń domowych, takich jak kuchenki indukcyjne czy drobne AGD. Przyczyną jest nieprzystosowanie lokalnych sieci do wzmożonej produkcji energii.

Przyczyny przeciążeń sieci i ich wpływ na sprzęty domowe – co warto o tym wiedzieć?

Przeciążenia sieci wynikają głównie z wysokiej liczby instalacji fotowoltaicznych na małej powierzchni. Taka sytuacja z reguły prowadzi do zwiększonego napięcia w sieci lokalnej. W miejscach oddalonych od dużych odbiorców przemysłowych, takich jak np. duże fabryki, fotowoltaika zakłóca stabilność sieci, powodując skoki napięcia. To z kolei sprawia, że np. kuchenki indukcyjne i inne nowoczesne urządzenia, projektowane na napięcie 230-240 V, przestają działać prawidłowo. Nie jest jednak tak, że tylko i wyłącznie dlatego, że w naszym gospodarstwie domowym korzystamy z fotowoltaiki. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że takie sytuacje mają znacznie bardziej złożone przyczyny.

Zmiany w ustawieniach falowników a problemy sąsiadów – jaka jest między nimi zależność?

Niektórzy właściciele instalacji fotowoltaicznych samowolnie zmieniają ustawienia falowników, aby produkować więcej energii. Jest to nielegalne działanie – to trzeba z całą mocą podkreślić. Powoduje ono przede wszystkim przeciążenie sieci i realnie wpływa na jakość energii dostarczanej do sąsiadów. Takie zmiany wywołują zaburzenia, które mogą być niebezpieczne zarówno dla innych mikroinstalacji, jak i urządzeń elektrycznych w sąsiedztwie. To również jedna z przyczyn wspomnianych wcześniej problemów związanych z działaniem niektórych urządzeń w tym m.in. kuchenek indukcyjnych czy piekarników.

Jakie działania podejmują instytucje nadzorującym w celu zniwelowania problemów?

Urząd Regulacji Energetyki (URE) monitoruje wzrastającą liczbę skarg i zapowiada kontrole. W 2022 roku zgłoszeń związanych z jakością sieci było 338, natomiast w 2023 roku ich liczba wzrosła. Regularne kontrole mogą pomóc wyeliminować przypadki nielegalnych zmian w konfiguracjach falowników oraz poprawić jakość dostaw energii.

Potrzeba modernizacji sieci dystrybucyjnych

Wyżej opisane problemy, wyraźnie wskazują na potrzebę modernizacji infrastruktury energetycznej w Polsce. Rozbudowa sieci, zwłaszcza na obszarach wiejskich i w małych miejscowościach, mogłaby pozwolić na efektywne zarządzanie nadwyżkami produkowanej energii, zmniejszając ryzyko przeciążeń. Dzięki temu, z całą pewnością ilość zgłaszanych skarg i problemów z działaniem urządzeń elektrycznych wyraźnie by spadła. Trzeba jednak podkreślić, że działania należy zacząć od szeroko pojmowanej edukacji, a zatem chociażby tego, aby pod żadnym pozorem nie zmieniać samodzielnie ustawień instalacji fotowoltaicznych.

Rozwój fotowoltaiki przynosi wiele korzyści, jednak rosnąca liczba instalacji wymaga przemyślanego podejścia i wsparcia technicznego dla lokalnych sieci. Inwestowanie w modernizację i monitorowanie sieci jest bardzo ważne, aby uniknąć problemów z napięciem i zapewnić bezpieczeństwo zarówno producentom energii, jak i użytkownikom sprzętu domowego.

Gotowy na zmianę? Skontaktuj się z Naster

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące naszej oferty. Pracujemy od pn. do pt. w godz.: 7:30 – 15:30

Potrzebujesz wsparcia w zakresie energii odnawialnej?

Umów się na bezpłatną konsultację z naszym konsultantem.

Bezpłatna konsultacja

Dołącz do naszego newslettera!

Chcesz być na bieżąco z informacjami? Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!