7 pytań, które musisz sobie zadać wybierając pompę ciepła
Wybór pompy ciepła to niełatwa sprawa. Ilość dostępnych technologii i produktów stale rośnie, co na pewno nie ułatwia znalezienia najlepszego dla naszych potrzeb rozwiązania. Podpowiadamy, czym się kierować - oto 7 pytań, które należy sobie zadać przy wyborze pompy ciepła!
1. Do czego ma służyć urządzenie?
Najczęściej spotykane pompy ciepła służą do ogrzewania pomieszczeń oraz ciepłej wody użytkowej. Istnieją również pompy tylko do c.w.u., jednak stanowią osobną grupę. Jeżeli zależy nam na ogrzewaniu, ciepłą wodę dostajemy niejako w gratisie. Jednak pompa może służyć nie tylko do grzania, ale też chłodzenia. Jeżeli zamierzamy zainstalować klimatyzację, należy uwzględnić to na etapie zakupu pompy i wybrać urządzenie, które może działać zarówno z systemami grzewczymi, jak i chłodzącymi.
2. Woda, grunt, powietrze?
Pompy ciepła czerpią moc z wody, gruntu lub powietrza. Wybór tak zwanego dolnego źródła jest niezwykle istotny. Wszystkie rozwiązania mają swoje zalety. O ile jednak powietrze jako źródło dolne jest dostępne w zasadzie na każdej działce, to już montaż gruntowej pompy jest zdecydowanie bardziej wymagający - począwszy od zajmowanego miejsca, po konieczność wykonywania wykopów.
3. Jaka powinna być moc pompy?
Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Moc pompy zależna jest bowiem w dużym stopniu od temperatury dolnego i górnego źródła. Tym samym może zmieniać się w naprawdę szerokim zakresie. Zmiany te są najbardziej odczuwalne w przypadku pomp typu powietrze-woda.
4. Czym jest COP?
Współczynnik COP to stosunek energii elektrycznej służącej do napędzania pompy ciepła do uzyskanej mocy grzewczej. Im niższa wartość, tym mniej ekonomiczna będzie pompa. Sprawdzając współczynnik należy jednak zachować ostrożność - producenci podają wartości COP dla różnych warunków pracy, najczęściej wybierając oczywiście najkorzystniejszą dla nich wartość.
5. Z jakimi grzejnikami będzie współpracować pompa?
Tak, wbrew pozorom to dość istotne. Co do zasady nie ma przeciwwskazań, by pompa ciepła współpracowała z tradycyjnymi grzejnikami, jednak dużo lepsze efekty daje tak zwane ogrzewanie niskotemperaturowe. Najczęściej stosuje się ogrzewanie podłogowe. Jeżeli planujemy termomodernizację lub jesteśmy na etapie budowy domu, warto to uwzględnić.
Sprawdź, jakie są koszty eksploatacji pomp ciepła
6. Czym jest inwerter i czy go potrzebujesz?
Inwerter pozwala na płynne zmiany mocy grzewczej pompy i korzystnie wpływa na jej działanie, pozwalając na pracę w optymalnych, długich cyklach. Pompy pozbawione inwerterów pracują w cyklach krótszych, a każdy z nich wymaga ponownego uruchomienia się pompy, a następnie jej wyłączenia, co niekorzystnie wpływa na samo urządzenie, jak i aspekt ekonomiczny. Duży wpływ na to, czy zastosowanie inwertera będzie konieczne ma specyfika samego budynku. Jeżeli nagrzewa się on powoli, ale długo zatrzymuje ciepło, inwerter nie będzie niezbędny.
7. Jakie jest wyposażenie pompy?
Na ostateczną cenę urządzenia wpływa też jego wyposażenie dodatkowe. Często okazuje się, że tania pompa wymaga dokupienia dodatkowych części czy wyposażenia. Może się więc okazać, że ostateczna cena będzie wyższa niż porównywalnej, pozornie droższej pompy, która jednak niezbędne wyposażenie oferuje już w standardzie.
Nadal masz wątpliwości? Umów się na niezobowiązującą, bezpłatną konsultację z naszym doradcą. Oceni on opłacalność inwestycji i pomoże dobrać rozwiązania najkorzystniejsze dla Twojego domu!